01
01
Description slide 1 Image ©
02
02
Description slide 2 Image ©
03
03
Description slide 3 Image ©
04
04
Description slide 4 Image ©

Главная

Якісний насіннєвий матеріал  дає змогу без додаткових енергетичних затрат забезпечити належний ріст і розвиток рослин, знизити негативний вплив бур’янів, хвороб, шкідників і на цій основі підвищити врожайність культури і якість одержаної продукції, поліпшити екологічний стан полів.

Основні посівні якості насіннєвого матеріалу характеризуються такими показниками, як чистота, вологість, енергія проростання, лабораторна схожість, маса 1000 насінин. Важливе значення має схожість насіння, яка у польових умовах напряму  залежить від  вологості ґрунту, глибини загортання насіння.  Відповідні  норми ДСТУ встановлені для всіх польових культур. Від схожості насіння залежить густота посіву і рівномірність розподілу стеблостою. Схожість насіння формується у процесі вирощування і значною мірою залежить від ґрунтово-кліматичних умов регіону, та агротехнологічних методів вирощування. На якість насіння впливає його дозрівання та організація збирання врожаю, а також його до обробка (очищення, підсушування, калібрування).

 

Насінницькі посіви доцільно збирати в повній стиглості культури. Для мінімізації рівня пошкодження, травмування насіння під час обмолочування,  слід фахово налаштувати  роботу комбайна, при цьому враховувати біологічні фази розвитку рослин, сорт та види сільськогосподарських культур. Найбільш шкідливими є мікро пошкодження в зоні зародка зерна, пошкодження зародка та ендосперму.

При пошкодженні зародка паросток втрачає орієнтацію , закручується. Травмування насіння при збиранні в значній мірі залежить від його вологості. Дослідами встановлено, що при вологості зерна  понад 25% травмування досить значне і може повністю пошкоджувати зародок., що знижує польову схожість на 15-30%.Для всіх польових культур оптимальна вологість для збирання становить 16 - 17%. На стадії обробки врожаю необхідно вибирати оптимальний режим сушіння насіння. Проростання пошкоджених насінин після збирання знижується на 30-40%, лабораторна схожість на 62-89%. Протруювання насіння,  інкрустацію слід проводити перед сівбою. Не варто завчасно протруювати насіння з підвищеною вологістю, це знижує схожість на 20-24%.  Отримати якісне насіння можна лиш за умови  дотримання технології вирощування культури, що забезпечує рівномірний ріст і розвиток рослин. 

Щоб мати якісне насіння з високою врожайністю, слід провести завчасно повний аналіз визначення якості насіння сільськогосподарських рослин .

З метою інформування власників господарств різних форм власності,  які використовують насіння і садивний матеріал при веденні господарської діяльності доводимо до відома, що визначення  посівних якостей   насіннєвого матеріалу можна провести в Чернівецькій обласній фітосанітарній лабораторії, де нещодавно був створений відділ визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу.         

Чернівецька  обласна фітосанітарна лабораторія

Сидоряк Василь Петрович

Copyright 2015 Глибоцька РДА - Якісний насіннєвий матеріал – запорука високого врожаю.
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free
Версія сайту для
людей з вадою зору