01
01
Description slide 1 Image ©
02
02
Description slide 2 Image ©
03
03
Description slide 3 Image ©
04
04
Description slide 4 Image ©

Протруєння насіння – основний захід для контролю хвороб

Зернові культури є однією з найбільших і найважливіших груп сільськогосподарських культур, які за площею займають близько половини орних земель. Проте, отримання високих і якісних врожаїв цих культур залежить від застосування оптимальних систем захисту рослин від шкідливих організмів . І першим, найважливішим етапом цього процесу є протруєння насіння. Протруєння насіння – економічно вигідний, екологічно найчистіший спосіб використання пестицидів.
В результаті порушення сівозмін, недотримання схем захисту та суттєвих змін клімату останнім часом спостерігається зміна фітопатогенних комплексів зернових культур. Посівний матеріал ярих культур потребує захисту від збудників таких хвороб, як плісені, гельмінтоспоріозу, альтернаріозу, сажки шляхом протруєння. Тому підготовці посівного матеріалу необхідно приділяти особливу увагу. Широко застосовують препарати з системною або контактно - системною дією, які містять одну або кілька діючих речовин. Протруйники, до складу яких входять активні інгредієнти з різних хімічних груп є найбільш перспективними, оскільки дають змогу захистити насіння від широкого спектру збудників хвороб.
Протруюють насіння завчасно або перед посівом за 1-15 днів, строки обробки в першу чергу повинні визначатися видом патогенів, вибором протруйника і станом насіння. Завчасне протруювання більш ефективне для плівчастих культур, особливо проти летючої сажки, кореневих гнилей, септоріозу. Для досягнення максимального ефекту діюча речовина повинна рівномірно наноситися на рідину, що забезпечується належною технологією обробки та якістю протруювання, першочерговими умовами якого є використання насіннєвого матеріалу з високими сортовими і посівними властивостями (сортова чистота, схожість, вологість, маса 1000 зернин, натура).


Критерії вибору препаратів для протруєння насіння:
- фітосанітарний стан в попередньому сезоні;
- фітоекспертиза насіннєвого матеріалу;
- спектр фунгіцидної активності препаратів (особливо висока ефективність має бути проти сажкових хвороб).

На ранніх етапах розвитку ярим культурам шкодитиме комплекс шкідників. Особливу увагу слід звернути на попелиць і цикадок, які не завжди помітні, маленького розміру, і окрім прямої шкоди – живлення соками рослини, є носіями вірусних хвороб. Пошкодження цими шкідниками проявляється у вигляді зміни кольору окремих органів рослини, карликовості стебел, недостатнього розвитку зерна. Симптоми часто схожі з ознаками недостатнього мінерального живлення, але ніякі підкормки не допоможуть, бо це інфекційна хвороба. Боротися з ними можна тільки за допомогою профілактики – використання стійких сортів та знищення поширювачів.
Зведена до мінімуму шкідливість шкідників на ранніх етапах розвитку культури дозволяє одержати більш дружні сходи з заданою щільністю та високим рівнем кущіння. В цьому випадку обробка насіння протруйниками інсектицидної дії є важливим заходом захисту рослин від шкідників.
Важливо не тільки протруїти насіння, а ще й вчасно та якісно його посіяти. Висів в ранні строки, відразу після настання фізичної стиглості ґрунту, дозволяє уникнути масового пошкодження, а відповідно і втрат урожаю від злакових мух, смугастої та стеблових блішок, хлібних клопів. Потрібно звернути увагу і на густоту висіву, посіви з оптимальною густотою більш стійкіші до ураження хворобами та забур’яненості.
При роботі із засобами захисту рослин слід дотримуватися діючих правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві Державні санітарні правила ДСП 8.8.1.2.001-98».Слід використовувати лише ті препарати, які офіційно зареєстровані в «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» та придбані в офіційних дистриб’юторів засобів захисту рослин.


Провідний спеціаліст Головного управління
Держпродспоживслужби в Чернівецькій області Данієла Дамаскін

Copyright 2015 Глибоцька РДА - Протруєння насіння – основний захід для контролю хвороб.
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free
Версія сайту для
людей з вадою зору