За неоформлених працівників роботодавець сплатить фінансову санкцію

Управління Держпраці у Чернівецькій області Інформує про порядок проведення заходів контролю за дотриманням законодавства про працю та про накладення штрафних санкцій, які доведеться сплатити роботодавцям за використання праці неоформлених працівників.
Хто має право перевіряти роботодавців?
Додержання законодавства про працю контролюють інспектори праці, які працюють в Державній службі України з питань праці та її територіальних органах, а також у виконавчих органах міських, сільських та селищних рад.
Як відбуваються перевірки Держпраці?
З 31 грудня 2019 року діє новий Порядок контролю за додержанням законодавства про працю.
Суб’єктам господарювання слід пам’ятати!
Інспектор праці може прийти без попередження в будь-якій час.
Інспектор праці має показати службове посвідчення, а також за вимогою - копію направлення на проведення інспекційного відвідування.
Перевірка може проходити на місці або дистанційно (невиїзна інспекція).
Максимальний термін перевірки - до 10 днів.
Інспектор має вільний доступ до будь-яких виробничих, службових й адміністративних приміщень.
Інспектор може перевіряти будь-які документи щодо працівників, наодинці або у присутності свідків спілкуватися з керівником та працівниками.
Під час інспекційного відвідування дозволяється робити фото, відео або аудіо, залучати правоохоронні органи.

У яких випадках може прийти інспектор праці?
Існують 11 підстав для інспекційного відвідування:
за зверненням працівника про порушення законодавства про працю;
за зверненням фізичної особи про порушення правил оформлення трудових відносин;
за рішенням керівника Держпраці після аналізу інформації зі ЗМІ й інших джерел;
за рішенням суду;
за повідомленням посадових осіб органів держнагляду (контролю), правоохоронних органів;
за інформацією Держстату, Державної податкової служби, Пенсійного фонду України;
за інформацією профспілкових органів про порушення прав працівників;
за дорученням Прем’єр-міністра України;
за зверненням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;
за запитом народного депутата;
у разі невиконання вимог припису.
Чи можна не допустити інспектора до перевірки?
Роботодавець має на це право у разі, якщо інспектор праці відмовиться показати службове посвідчення.
Якщо документ є, але він має сумніви щодо його справжності, слід перевірити посвідчення і фото інспектора у реєстрі на сайті Держпраці України.
Що може перевіряти інспектор праці?
Завдання інспектора - перевірити, чи виконує бізнес законодавство про працю.
Зокрема, чи оформлено трудові відносини з працівниками;
чи своєчасно та у повному обсязі виплачується їм зарплата та інші виплати;
чи дотримується роботодавець мінімальних державних гарантій в оплаті праці: належним чином оплачує роботу персоналу у нічні, чи надурочні години, здійснює виплату лікарняних, відпускних і таке інше.
Яка відповідальність за незадекларовану працю?
До юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю без оформлення трудових відносин, можуть застосовувати фінансову (ст.265 Кодексу законів про працю) та адміністративну відповідальність (ст.. 41 Кодексу про адміністративні правопорушення).
Фінансова відповідальність застосовується до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ФОП), якщо вони є роботодавцями, адміністративна відповідальність - до посадових осіб підприємств, а також ФОП.
Фінансова відповідальність може застосовуватись одночасно з адміністративною.
За які порушення накладаються штрафні санкції?
Інспектор праці обов’язково нарахує штраф у трьох випадках:
за недопущення до проведення перевірки;
за створення перешкод у її проведенні;
за виявлення не задекларованої праці: не укладено трудовий договір, відсутнє повідомили про найм працівника до Державної фіскальної служби, не сплачено податки.
Щодо інших порушень трудового законодавства, то інспектор складає припис, де вказує, що необхідно виправити.
Якщо роботодавець виконає це в зазначені строки, його не буде притягнуто до відповідальності.

Copyright 2015 Глибоцька РДА - За неоформлених працівників роботодавець сплатить фінансову санкцію .