ДОСУДОВА ДОПОВІДЬ У ПИТАННЯХ ТА ВІДПОВІДЯХ

Що таке досудова доповідь? Відповідно ст. 314-1 КПК з метою забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого, а також прийняття судового рішення про міру покарання представник уповноваженого органу з питань пробації складає досудову доповідь за ухвалою суду.
Однак досудова доповідь не може використовуватися кримінальному провадженні як доказ винуватості обвинуваченого у вчиненні злочину.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про пробацію" досудова доповідь — письмова інформація для суду, що характеризує обвинуваченого.
Досудова доповідь складається підрозділом пробації за ухвалою суду відповідно до місця проживання обвинуваченого.
Досудова доповідь долучається до матеріалів кримінального провадження.

Відносно кого складається досудова доповідь? Досудова доповідь складається щодо:
- особи, обвинуваченої у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості;
- особи, обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, нижня межа санкції якого не перевищує п’яти років позбавлення волі;
- неповнолітнього обвинуваченого віком від 14 до 18 років незалежно від тяжкості вчиненого злочину.

Для чого потрібна досудова доповідь? Досудова доповідь потрібна суду для того, щоб суддя мав можливість винести справедливий вирок, отримавши інформацію не лише про неправомірний вчинок, але й додаткову інформацію про особу, яка підозрюється у його вчиненні, дізнатися про обставини її життя, які могли стати причиною злочину, а також про заходи, які пропонує орган пробації для усунення таких обставин.

Як відбувається підготовка досудової доповіді? Якщо людину звинувачено у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості, або тяжкого злочину, за який нижня межа санкції не перевищує п’ять років позбавлення волі, суд постановляє ухвалу, якою доручає працівнику пробації скласти досудову доповідь.
Працівник пробації має зібрати інформацію про обвинуваченого та відобразити її у досудовій доповіді, яку він зобов’язаний подати до суду у встановлений ухвалою строк.
Працівник пробації є незалежною, неупередженою особою, яка надає суду необхідну інформацію про обвинуваченого.
Для цього він за допомогою спеціальної методики проводить дослідження соціального оточення обвинуваченого, його психологічної характеристики аби з’ясувати обставини, що могли створити умови для вчинення злочину (так звані фактори ризику). Представник органу пробації з’ясовує кримінальну історію особи, її сімейний стан та відносини у сім’ї, житлові умови, дані про роботу, фінансове положення, спосіб проведення вільного часу, наявність алкогольної або наркотичної залежності, дані про фізичне та психічне здоров’я.
Не пізніше дня, наступного за днем отримання ухвали суду, обвинуваченому надсилається або вручається особисто на підготовчому судовому засіданні виклик до органу пробації для проведення бесіди. Про кожну наступну зустріч представник персоналу органу пробації вручає (надсилає) обвинуваченому окремий виклик до органу пробації.
Під час зустрічей працівник пробації буде задавати питання обвинуваченому про його особисте життя, поведінку, роботу (навчання), стосунки з близькими, друзями та іншими людьми, матеріальне становище та про ставлення до певних життєвих подій і обставин.
Від активної участі обвинуваченого у підготовці досудової доповіді та від достовірності інформації, що буде ним надана, залежить висновок працівника пробації щодо перспективи позитивних змін. «Для підготовки досудової доповіді працівник пробації мас право спілкуватися з найближчим оточенням обвинуваченого: рідні, друзі, колеги, інші особи, які знайомі з ним, а також отримувати інформацію з інших джерел: матеріалів кримінального провадження, місця роботи або навчання, проживання, тощо.
Інформація, що буде надана для підготовки досудової доповіді, захищається законом. З нею може ознайомитися лише обмежене коло осіб: працівник пробації, суддя, прокурор, захисник та потерпілий.

Які права має обвинувачений щодо складання досудової
доповіді?
- Відмовитися від участі у підготовці досудової доповіді
- Брати участь у підготовці досудової доповіді, надавати працівнику
пробації інформацію, необхідну для підготовки такої доповіді
- Заявляти відвід працівнику пробації, який складає досудову доповідь
- Подавати свої зауваження та уточнення
- Ознайомлюватися з текстом досудової доповіді
До направлення досудової доповіді до суду працівник пробації викличе обвинуваченого для ознайомлення з її змістом. Важливо пам’ятати, що час на це обмежений і неприбуття до органу пробації не є підставою для неподання досудової доповіді до суду в установлений строк.

Глибоцький районний сектор філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області знаходиться за адресою: Чернівецька область, Глибоцький район, смт. Глибока, вул. Героїв Небесної Сотні 83/1, 60400. Електронна скринька: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра. та Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Copyright 2015 Глибоцька РДА - ДОСУДОВА ДОПОВІДЬ У ПИТАННЯХ ТА ВІДПОВІДЯХ.