Бі́ла Крини́ця — село Глибоцького району, Чернівецької область. Розташоване за 18 км від райцентру (автошлях Т 2636), поблизу кордону з Румунією Біла Криниця—Климоуці.
Всесвітній духовно-історичний центр старообрядництва. У 1996 році в Білій Криниці проходив всесвітній старообрядницький Собор.
В старообрядництві це невеличке село на кордоні з Румунією відоме тим, що тут у 1846 році 28 жовтня була відновлена трьохчинна ієрархія — в сущому сані до старообрядців приєднався митрополит Амвросій. До 160-річчя цього торжества 14-17 вересня 2006 року в Українському селі Біла Криниця (Буковина) пройшов Освячений Собор старообрядницької Церкви.
Село Біла Криниця було центром поселення старовірів на Буковині та було обране ними як резиденція майбутнього старообрядницького архієрея. Російські старообрядці (за іншими назвами — липовани або пилипони) прибули на Буковину з Причорномор'я, Молдавії, Валахії і Бессарабії у 1760—1780-их pp. Поселення липован з'явилися в трьох повітах. Австрійська влада, зацікавлена в заселенні Буковини, ставилася прихильно до старообрядців. Цісарським патентом 1783 Йосиф II звільнив їх від податків на 20 років і гарантував свободу віровизнання. За невелику плату переселенці одержали землю і були звільнені від панщини, а також на 50 років від військової служби.
В Білій Криниці й понині є величезний митрополичий собор. Він побудований у 1900—1908 рр. на кошти московського купця Гліба Степановича Овсяннікова на пам'ять про сина Олександра, який помер молодим. Автором проекту є придворний архітектор австрійського імператора В. І. Клік. Храм освячено в ім'я Успіння Пресвятої Богородиці митрополитом Білокриницький Макарієм у співслужінні архієпископа московського Іоанна. В його декоративному оформленні чітко прослідковуються риси російської архітектури XVII—XVIII ст. Собор нагадує російський Собор Василя Блаженного в Москві. Близько собору — Космодем'янська церква XVIII-XIX століття, типово української дерев'яної архітектури.

 

Copyright 2015 Глибоцька РДА - Біла Криниця .
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free
Версія сайту для
людей з вадою зору