с.Багринівка

СВЯТОДУХІВСЬКА ЦЕРКВА та дзвіниця, яка   розташована  у центрі села.

За історичними  даними церква збудована  у 1777 у  с. Нижній Віків на кошти єпископа Досіфея  з м. Радауці. У 1880  церкву перенесли у с.Багринівка та перебудували. Освятили у 1883 як Троїцьку церкву. Останні ремонтні роботи проводились у 1991, тоді стіни храму ошалювали.

В церкві зберігся іконостас к.18 ст., п’ятиярусний, оздоблений різьбою. З південно-західної сторони від церкви знаходиться дерев’яна, двоярусна, квадратна у плані дзвіниця. Споруда є традиційною для буковинської школи народного будівництва.

 

с. Біла Криниця

Успенський Cобор

        Пам’ятка архітектури національного значення

Побудований у 1901-1908 роках на кошти московського купця Олександра Овсяннікова і його дружини Ольги за проектом віденського архітектора В.А. Кліка. Розташований у східній частині селі, собор захоплює своєю величчю при в’їзді з північного сходу.

Собор, викладений із бірюзової глазурованої цегли, звівся над селом своїми із п’ятьма банями і дзвінницею, покритими кольровою черепицею. Навколо поставили цегляну огорожу з бійницями, з арочним входом, оформленим порталом, як у древньоруських фортечних стінах.

Собор не копіює жодного відомого пам’ятника архітектури.   То оригінальний витвір, в якому помітні риси подібних споруд Північно-Східної Русі XVI – XVIII століть, чи то храму Василя Блаженного, чи собору в Боголюбові.

 

Церква святих чудотворців Козьми і Доміана1745 року (дерев’яна)

 с. Біла Криниця

                Пам’ятка архітектури національного значення

Верхні Синівці

ЦЕРКВА ВОЗДВИЖЕННЯ ЧЕСНОГО ХРЕСТА, 1790 р. та ДЗВІНИЦЯ

Церква розташована на південній околиці села.

Про існування у церкви  вперше згадується у документі 1490 року. Сучасна церква зведена на кошти місцевого землевласника, барона Ільського.

Споруда дерев’яна, тризубна. Дах церкви схилий, критий бляхою. В інтер’єрі бабинець  відділений від нави характерним для буковинських храмів трапецієподібним вирізом. Зберігся оригінальний різьблений  триярусний іконостас ХVІІІ ст.

На захід від церкви стоїть прямокутна дерев’яна, шальована дошками дзвіниця. Даний храм є перлиною дерев’яної буковинської архітектури ХVІІІ ст.

 

с. Валя-Кузьмина

ЦЕРКВА СВЯТОГО МИХАЙЛА

За архівними даними церкву почали будувати в 1934 році. 
В кінці 30 –тих років будівництво церкви завершилося. Службу почали правити в рідній церкві. Церкву не раз грабували, але люди знову вносили свої пожертвування в церковну касу. На ці кошти купували все необхідне для богослужіння.
За роки радянської влади богослужіння в церкві проводилося не кожної неділі, так як один панотець правив службу у 2-3-х селах.
З 1991 року почалося відродження церкви. Зробили реконструкцію, провели парове опалення. Художниця Сайфіддінова Ольга Панфіловна 
розписала стіни церкви сюжетними іконами /фресками/. Майстрині нашого села виготовляють різні вироби для оздоблення церкви.
До будівництва церкви – дерев’яна споруда служила місцем , де люди збиралися на богослужіння.
Нам вдалося знайти фотографію на якій зображена тимчасова церква. На фотографії № 6 ми можемо побачити цю будову 1930 р.
Дзвіниця в минулому розміщена була в прибудові , що знаходилася з лівої сторони від церкви. В 2000 роках було вирішено перебудувати дзвіницю. Вирішено було її збудувати над церковною криницею. Будівельниками стали майстри – будівничі нашого села . У 2010 році вона запрацювала, на даний момент на все село чути церковний передзвін, адже глибина криниці додає гучності. 

 

 с.Волока

Церква Святого Миколая

    Відсутня інформація про зведення першої церкви у Волоці. Відомо, що в 1785 році діяла одна церква, яка була піднята на одному з горбів. З часом, коли збільшилася кількість населення, була побудована у 1831 році західніше від старої, нова церква. Вона була присвячена Святому Миколаю. На південь від церкви була вимурувана дзвіниця. Ця церква є найбільшою дерев’яною церквою на Буковині, яка побудована у вигляді корабля без жодного гвіздка.

 

 смт.Глибока

   Церква Покрови Пресвятої Богородиці

Перші історичні дані знайдені в документах архівного фонду Митрополита Буковини за 1896-1937 роки. У них вказано, що фундамент церкви в Глибоці був закладений в червні 1906 року, тобто церква будувалася з червня 1906 року по 1909 рік і була освячена 23 травня. В протоколі парафіяльної ради від 24 лютого 1909 року є запис про зміну назви церкви зі Святого Духа на Свято-Покровський Храм Покрови Пресвятої Богородиці.

 

 

смт.Глибока

Костьол

У долині на Чорній Поляні,де зараз розташована Глибока, у 1359 році і 1497 роках відбулися битви між молдавськими та польськими військами. Вперше у джерелах Глибока згадується у 1438 роком. За Австрії у 1857 році тут з’явились перші німецькі колоністи, у румунські часи (1919-1940рр).

Місцеві римо-католики належали до створеної 1777 року парафії у давньоруському Сереті, який нині знаходиться на території Румунії. Мурований парафіяльний костел збудували у 1816 році, а освятили 1826 року під титулом Різдва Пресвятої Діви Марії. Серетська парафія входила до Чернівецького деканату.

На початку ХХ століття у Глибокій завдяки родині Скібневецьких спорудили власну святиню, а 1910 року тут була створена парафіяльна експозитура, якою опікувався у 1913 році о.Йосип Янішевський.

У 1944 році костел у Глибокій закрили,у його будівлі розташувались спочатку адміністрація енергозбуту, а потім архів. Повернули храм у 1992 році.

 

с.Горбівці

ЦЕРКВА СВ.ПАРАСКЕВИ, 1908 Р. ТА ДЗВІНИЦЯ              

Знаходиться у північній частині села, на пагорбі. За переказами перенесена з с.Черепківці у 1916 .

Церква дерев’яна, на мурованому фундаменті,. Трьох зрубна, з квадратним в плані бабинцем.. З південного боку до бабинця добудований ґанок Зруб шальований вертикально дошками з лиштвами на початку 1980-х рр. Іконостас поч. ХХ ст. столярної роботи виконаний народними майстрами.

Дзвіниця, розташована з південно-західного боку від церкви, звіниця – дерев’яна, каркасна, двоярусна, квадратова в плані, шальована, під чотирисхилим дахом.

 

 с.Грушівка

Церква Святих апостолів Петра і Павла

Будівництво церкви розпочалось у 1993 році силами й коштами громади сіл Волока та Грушівка. Також допомогу на зведення святині було отримано з Румунії, звідки привезли великий дзвін. Церква мурована з цегли. Іконостас дерев’яний, виконаний триярусною ажурною різьбою. Дзвіниця   триярусна.  

 

 

с.Димка

 ЦЕРКВА СВЯТИХ АПОСТОЛІВ ПЕТРА  І ПАВЛА, ХVІІІ ст.,1903 р. ТА ДЗВІНИЦЯ

Церква розташована в центрі села, на південний схід від траси Глибока – Чернівці. Будувалась у 1902-1903 рр. із матеріалів старої церкви з села Старий Вовчинець.

Церква знаходиться на  мурованому фундаменті, дерев’яна, шальована дошками.

Біля церкви, з південно-західної розташована дерев’яна, двоярусна, дзвіниця. Поруч ведеться будівництво нової  (1993р.)

Архітектура церкви сполучає традиції архаїчного культового дерев’яного будівництва(„хатній тип”) з новими тенденціями, що виникли на Буковині у ХХ ст.

 

      с.Йорданешти

 ЦЕРКВА АРХАНГЕЛІВ МИХАЇЛА ТА ГАВРИЇЛА, 1898 ТА ДЗВІНИЦЯ

         Церква розташована у  північно-західній частині села біля траси Глибока-Сторожинець. Будувалась з 1898 по 1900. Освячена у 1900. Останні ремонтні роботи розпочались у 1991, тоді церкву та дзвіницю обшалювали, з півдня до бабинця прибудували цегляний потинькований тамбур, а до апсиди – захристію з такого ж матеріалу.

 

с.Кам’янка

 ЦЕРКВА СВ.СПИРИДОНА

Церква побудована в центрі села у 1894 р. на кошти жителів села за Австро-Угорської влади. Церква побудована у вигляді хреста. Вона складається із трьох частин: притвор, храм, алтар. Церква крита схилим дахом з заломами над бабинцем. Віконні прорізи вузькі та видовжені. В інтер’єрі домінує принцип розкриття висотного простору.  Іконостас, що знаходиться в церкві різьблений з кінця ХІХ століття.

Споруда належить до церков, що будувались за типовим проектом.

 

с. Карапчів

Церква Кузьми і Дамяна

 Дерев’яну церкву в с. Карапчів будували у 1816-1821 роках на майновій території колишнього поміщика Григорчі, який давав фінансову офіру на будівництво церкви розміром 20х12 метрів хатнього типу.

 Дерев’яна церква с. Карапчів була освячена 14 листопада 1821 року, і з того часу у селі завжди щорічно відзначали храмове свято на честь Святих Кузьми і Дам’яна. У 1959 році церкву Кузьми і Дам’яна закрили і богослужіння не проводилось, а пізніше її цілком зруйнували.

 В 1990 році громада с. Карапчів вирішила збудувати нову велику церкву з цегли поблизу того місця, де стояла стара. За два роки вже й освятили. Це відбулося 14 листопада 1991 року на свято Кузьми і Дам’яна.

 

с. Коровія

 

с.Корчівці

ЦЕРКВА СВ.ВАСИЛІЯ, 1815 р. ТА ДЗВІНИЦЯ

    Церква Збудована в 1804-1807 рр. та освячена 1808– розташована  у східній частині села. Церква  дерев’яна, тридільна, триверха.

   В інтер’єрі висотний простір розкритий до основи ліхтарів. Бабинець з’єднаний з навою невисоким вирізом трапецевидної форми. В церкві знаходиться іконостас, скромно оздоблений різьбою, виконаний народними майстрами.

         З південного боку розташована дерев’яна каркасна, двоярусна дзвіниця, восьмерик на четверику, завершена  високим наметовим дахом, накритим ґонтом.     

 

 с.Купка

 ЦЕРКВА АРХАНГЕЛІВ МИХАЇЛА ТА ГАВРИЇЛА, 1787, 1866  ТА ДЗВІНИЦЯ

Церква побудована в 1787 на правому березі річки Малий Сірет. Споруда виконана з дерева у стилі старовинних молдавських церков. У 1865 році, після затяжних проливних дощів, виникла загроза зсуву землі на пагорбі, де була побудована церква. Священик Олександр Кисилиця разом з громадою звернулися до Чернівецького Митрополита за дозволом перемістити церкву на нове місце, де вона в даний час знаходиться. На новому місці церква була освячена у 1867 році.

 

 

с. Кут

Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Архівні документи свідчать, що у 1894 році було закінчене будівництво нової дерев’яної церкви у селі Кут-Баїнськ, яку освятили 21 вересня 1894 року на свято Різдва Пресвятої Богородиці. Споруда складена з масивних дерев’яних брусів. Зовні зруби облицьовані дошками.

Донині зберігся іконостас. Поряд з церквою розташована дерев’яна дзвіниця. У церкві зберігаються ікони святих, у тому числі і патронеси храму Матері Божої, написані на дерев’яній основі.

с. Луковиця

Дмитріївська церква та дзвіниця

Храм побудований у 1757 році з віковічних дубів, які росли на місці побудови церкви. Викладена зрубом без єдиного гвіздка. Церква села Луковиця являє собою традиційний український дерев’яний храм зразка «хатнього типу» - тобто, будівля церкви без куполів, а вінчають її три сріблясті хрести. Тризубна Дмитріївська церква освячена на честь святителя Дмитрія.

Поруч з церквою знаходиться дзвіниця, на якій встановлені три дзвони.

 

с.Михайлівка

Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Пам’ятка архітектури місцевого значення

Церква побудована у 1924-1927 роках. Знаходиться у центрі села на місці зруйнованої під час Першої світової війни церкви, зведеної у 1774 році на кошти Стефана Стішки. Церква на мурованому фундаменті, дерев’яна, шальована дошками. Споруда тризрубна і є традиційним українським дерев’яним храмом зразка церков «хатнього типу». Гребінь даху увінчастий хрестами. Церква крита схилим дахом з великим виносом.

З південно-західної сторони  від церкви знаходиться дерев’яна, двоярусна каркасна дзвіниця.  

 

 с. Молодія

ЦЕРКВА ВОЗДВИЖЕННЯ ЧЕСНОГО ХРЕСТА

Пам’ятка архітектури місцевого значення

Храм побудований у 1903 році. Церква розташована в центрі села на високому пагорбі, поруч з парком.

Споруда на низькому мурованому фундаменті, цегляна, потинькована, крита схилим дахом. Стіни храму грані.     В інтер’єрі домінує висотне розкриття простору. В середині церкви іконостас із 5 рядів ікон, а стіни прикрашені іконами святих. Тут знаходяться частки нетлінних мощей преподобних Іова та Амфілохія з Почаївської лаври.

На північний схід від храму стоїть квадратна в плані, двоярусна дзвіниця.

 

 

с. Нижні Синівці

Церква Святого Духа

Церква Святого Духа побудована у 1802-1803 роках. Являє собою традиційний буковинський архітектурний зразок безкупольних церков  «хатнього типу». Церква дерев’яна,  дах покритий бляхою.

 Дзвіниця двохярусна, побудована з дерева.

 

 

с. Опришени

ЦЕРКВА РІЗДВА ПРЕСВЯТОЇ  БОГОРОДИЦІ

Церква збудована у візантійському стилі, з трьома куполами, з каменю і освячена в  1910 році. Розташована в центрі села на узвишші.

Церква побудована Йоганном Копом, німецьким архітектором з міста Сірет, і є єдиною в Чернівецькій області за своїм архітектурним стилем.

У церкві і до нині зберігся унікальний різьблений і позолочений іконостас та інші ікони XIX століття, написані на дереві, що свідчить про традиції школи малярства того часу.

Дзвіниця розміщена у лівому куполі церкви, з якої при потребі лунає неповторний дзвін, який кличе мешканців до храму Божого.    

   

 

с. Поляна

Церква Святого Миколая

Пам’ятка архітектури національного значення

 Храм збудований у 1618 році одночасно з дзвіницею на невеличкому пагорбі у центрі села Поляна. Споруда – дерев’яна, складена з масивних дерев’яних брусів, основана на кам’яному фундаменті. Дах вкритий бляхою. Під час останнього ремонту з півдня прибудовано притінок, який є входом до будівлі церкви. Триярусний іконостас датується XVIII століттям, був оновлений силами громади у 1990 році. Зберігся дерев’яний замок на круглий ключ з кружальцем.

Унікальність храму полягає в тому що після ремонту  зовні стіни залишились у своєму первинному вигляді. Побудовано церкву у формі корабля, котра мала нагадувати віруючим, що крізь море життя лише Церква Христова спроможна провести людину до небесної пристані.

Дзвіниця теж побудована з дерева, квадратної форми, двоярусна. Її найдавніші дзвони виготовлені у 1880 та 1903 роках. Архітектурна пам’ятка у селі Поляна – найдавніший із збережених на Буковині зразків церков „хатнього” типу.

 

 с. Привороки

 ЦЕРКВА СВЯТОГО ДМИТРІЯ

Церква розташована на пагорбі, на північно-східній околиці  села. За архівними даними церква була  освячена 8 листопада 1897 року на Святого Дмитрія.  Церква „хатнього” типу, дерев’яна, на низькому фундаменті,  тризрубна.   

Поруч з церквою стоїть двоярусна дзвіниця. У церкві зберігається іконостас  ХVІІІ ст. з  ажурно-різь біленими царськими вратами, хатні ікони ХІХ ст., ікони на склі ХХ ст.

Архітектура церкви свідчить про тривалість традиції у дерев’яному культовому будівництві  Буковини.

 

 

с. Слобідка

Церква Святої Параскеви

У селі Слобідка прихожани відвідують церкву Святої Параскеви, збудовану з дерева  і освячену у 1933 році.

Церква дерев’яна, трьохзрубна, одноверха, яка стоїть на високому підмурівку. Гребінь даху над апсидою і бабинцем увінчаний глухими ліхтарями з маківками та хрестами.

Дзвіниця – дерев’яна, двохярусна, каркасна.

 

 

с. Станівці

 ЦЕРКВА СВЯТОЇ ПАРАСКЕВИ

Церква розташована в центральній частині села при дорозі, збудована у 1898 році і освячена 27 жовтня 1898 року на честь свята Святої Параскеви.

Церква - мурована, отинькована, триверха, однонавна з трансептом і видовженим прямокутним бабинцем з присінком.

З південно-західного боку знаходиться чотирьохярусна дзвіниця під куполом.

 

 с.Старий Вовчинець

Церква Богородиці 1900 року

 Пам’ятка архітектури місцевого значення

Церква розташована у східній частині села. Споруда мурована, потинькована, однобанна, триконхова з прямокутним бабинцем та невеликим присінком. В церкві знаходиться різьблений, золочений іконостас поч. ХХ ст., перемальований.

Дзвіниця розташована з південно-західного боку, трьохярусна. 

 

с. Стерче

Михайлівська церква

Пам’ятка архітектури місцевого значення

Церква побудована у центрі села у 1887 році. Освячена 21 листопада 1887 року на честь Архангелів Михаїла та Гавриїла.

Споруда відноситься до церков  „хатнього” типу, дерев’яна, на мурованому фундаменті, тризрубна, прямокутна в плані, з трьохгранною апсидою. В інтер’єрі нава поділена на дві частини. Гребінь даху увінчаний трьома хрестами.

На південний захід від церкви стоїть дзвіниця – дерев’яна, двоярусна.

 

 

с. Cучевени

Михайлівська церква

Пам’ятка архітектури місцевого значення

Церква розташована в центрі села, при  дорозі, на рівнинній місцевості. Освячена 21 листопада 1876 року на честь Архангелів Михаїла та Гавриїла.

Споруда мурована, потинькована, трибанна, триконхова з прямокутним бабинцем та  присінком. До церкви ведуть два входи з західного та  південного фасадів.

В церкві знаходиться різьблений, золочений чотириярусний іконостас ІІ пол. ХІХ ст.

Дзвіниця мурована, триярусна, розміщена на південний захід від церкви.

 

 

с. Тарашани

ЦЕРКВА УСПІННЯ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ    

Церква розташована в центральній частині села, при дорозі та збудована у 1924 році на кошти парафіян.  Церква дерев’яна, тризрубна.       

Інтер’єр характеризується висотним розкриттям внутрішнього простору. Четверик нави через заломи переходить у менший четверик, а той через кутаси у восьмерик, завершений восьмигранним  зрізаним зрубним склепінням.

Іконостас п’ятиярусний, дерев’яний, різьблений.

Пам’ятка – зразок Буковинської  дерев’яної одноверхої культової споруди кінця ХІХ поч. ХХ ст.

с. Тереблече

ЦЕРКВА СВЯТИХ АРХАНГЕЛІВ МИХАЇЛА І ГАВРИЇЛА

1883-1886  рр.

Церква розташована в  центральній частині села, відноситься до групи церков, побудованих за типовим проектом, що були розповсюджені на Буковині в кінці ХІХ ст.

Церква мурована, потинькована, триверха, однонавна з трансептом і видовженим, прямокутної форми, бабинцем, до якого примикає дещо вужчий присінок.

З північно-західного боку розташована мурована, чотиригранної форми, двоярусна дзвіниця. 

 

 

с. Турятка

Церква Успіння Пресвятої Богородиці

Пам’ятка архітектури національного значення

 Церква Успіння Пресвятої Богородиці будувалась за рахунок коштів жителів села Турятка і була освячена 15 серпня (28 серпня) 1718 року на свято Успіння Пресвятої Богородиці.

Збудована безкупольною, але не подібною до жодної пам’ятки архітектури Глибоцького району. На хори та дзвіницю ведуть дерев’яні сходи (дзвіниця знаходиться в одному приміщення з церквою). Освітлюється церква напівкруглими вікнами нави і вітаря. Гладкі стіни фасадів церкви прорізані нішами. Перекрита невисоким дахом.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці особлива, вона ніколи не була зачинена, тут знаходяться частки нетлінних мощей преподобного Іова та преподобного Амфілохія з Почаївської лаври. 

  

с. Чагор

ЦЕРКВА СВЯТОГО ДМИТРІЯ  

Церква  розташована у центрі села. Будувалась з 1876 по 1884, освячена у 1884 році. Церква мурована, потинькована, на низькому фундаменті. В плані має форму хреста. В інтер’єрі домінує висотно розкритий простір.

Іконостас з кін. XVIII ст., традиційний, чотириярусний, різьблений.

З південно-західної сторони від церкви знаходиться двохярусна, квадратна у плані, дерев’яна дзвіниця, перекрита схилим наметовим дахом.

 

с. Червона Діброва

ЦЕРКВА СВЯТОГО ДМИТРІЯ

Церква розташована центрі села на пагорбі. Споруджувалась у 1876-1882 роках на кошти Дмитра Микитовича з Волоки.

Церква „хатнього” типу, дерев’яна, на мурованому фундаменті, тризрубна. У церкві знаходиться еклектичний іконостас ХІХ ст.. з оригінальною різьбою царських врат.

Біля церкви розміщена двоярусна дзвіниця:  верхній ярус – дерев’яний, походить з часів будівництва церкви; нижній – мурований з цегли у 1984. На дзвіниці – три дзвони 1905, 1911 та 1925, відлиті на пожертвування жителів села.

Споруда церкви свідчить про збереження старих традицій церковного будівництва у 2-й пол. ХІХ ст.

 

с. Черепківці

ЦЕРКВА СВЯТОГО МИХАЇЛА

Церква освячена 21 листопада 1985 року в день Собору Архістратига Михаїла, розташована в центральній частині села.

Церква мурована, отинькована, однобанна. В церкві знаходиться  різьблений золочений іконостас поч. ХХ ст. доброї професійної роботи, дві кафедри і церковні лави, виконані в неготичному стилі, оздоблені майстерною різьбою.

У 1988-1990 в інтер’єрі церкви, а у 1991 – ззовні були проведені ремонтні роботи. З південно-західного боку знаходиться чотирьохярусна цегляна дзвіниця, яку збудували у 2008 році.

Copyright 2015 Глибоцька РДА - Храми та культові споруди.
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free
Версія сайту для
людей з вадою зору