Кладовище австрійських солдат І Світової віїни

Кладовище розташоване в с. Валя Кузьмин Глибоцького району. Під час І Світової віїни  1914-1918 рр. територія Північної Буковини, яка була тоді в складі Австро-Угорщини, стала ареною жорстоких боїв з російськими військами. В австрійську армію були мобілізовані солдати з буковинських сіл. Багато з них загинуло, та їх могили були розкидані по всьому театру віїни.

В 30-х роках Міжнародний комітет Червоного Хреста оголосив 1 серпня Міжнардним антивоєнним днем вшанування пам’яті загиблих солдат та офіцерів всіх національностей. В 1936 р. уряд Румунії, в складі якої знаходилася Буковина, видав наказ «Про перезахоронення останків воїнів, загиблих під час Світової війни». Ініціатором будівництва меморіального комплексу стало румунське товариство „Култул ероілор” при матеріальній допомозі Німеччини. Таким чином за селом Валя Кузьмин біля лісу було влаштовано військове кладовище, де перепоховали 3744 загиблих австрійців. В основному, це жителі навколишніх сіл: Бояни, Магала, Валя Кузьмин, Рокитне, Остриця,Тарашани,Рідківці.

Останки воїнів поховали в чотирьох склепах. В центрі кладовища встановили чотиригранну призму у вигляді стилізованої каплиці. З фасаду і тилу зроблено напис німецькою та румунською мовами. Комплекс замкнений бетонною стіною, на якій вибиті прізвища воїнів і кількість загиблих в кожному з чотирьох склепів.

Меморіальний  комплекс споруджений чернівецькою скульптурною майстернею Карла Москалюка.

Copyright 2015 Глибоцька РДА - Кладовище австрійських солдат І Світової віїни.